Diaz: Neuklízej tu krev

Diaz: Neuklízej tu krev

115 minut
2012
Itálie / Francie / Rumunsko Drama

Děsivé události, které se odehrály v Janově během Summitu G8 v roce 2001, natolik potlačovaly lidská práva a svobodu, že nemohly zůstat bez povšimnutí. Italského režiséra Daniele Vicariho nenechalo toto svévolné a nepodložené násilí chladným. Do místní školy Armando Diaze se během onoho summitu soustředilo společenské fórum novinářů a mladých lidí, kteří sem přijeli protestovat proti globalizaci. Bez jakéhokoliv varování či předchozích projevů nespokojenosti vtrhla do školy krátce po půlnoci policie a napadla všechny, kdo se zde nacházel. Po dvou hodinách krvavý a surový útok skončil. Většina napadených byla převezena do nemocnice a následně do vazby. Oficiální zprávy uvádí jiné skutečnosti, než je samotná pravda. Na konci summitu jeden člověk zemřel. Ohlas na tento autentický a působivý snímek nenechal dlouho čekat. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2012, kde měl snímek premiéru, získal Vicari druhé místo v prestižním diváckém ocenění Panorama Audience Award. Italský národní syndikát novinářů mu udělil ocenění Stříbrná stuha v kategoriích nejlepší střih, nejlepší producent a nejlepší zvuk, zatímco v dalších čtyřech byl nominován – např. nejlepší režie a scénář. Českému publiku se film představil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kam ho přijel osobně uvést režisér Daniele Vicari. Panorama Audience Award (2. místo) – Berlinale 2012 MFF Karlovy Vary 2012

Více informací

O pořadu

2012
Itálie / Francie / Rumunsko Drama

Děsivé události, které se odehrály v Janově během Summitu G8 v roce 2001, natolik potlačovaly lidská práva a svobodu, že nemohly zůstat bez povšimnutí. Italského režiséra Daniele Vicariho nenechalo toto svévolné a nepodložené násilí chladným. Do místní školy Armando Diaze se během onoho summitu soustředilo společenské fórum novinářů a mladých lidí, kteří sem přijeli protestovat proti globalizaci. Bez jakéhokoliv varování či předchozích projevů nespokojenosti vtrhla do školy krátce po půlnoci policie a napadla všechny, kdo se zde nacházel. Po dvou hodinách krvavý a surový útok skončil. Většina napadených byla převezena do nemocnice a následně do vazby. Oficiální zprávy uvádí jiné skutečnosti, než je samotná pravda. Na konci summitu jeden člověk zemřel.

Ohlas na tento autentický a působivý snímek nenechal dlouho čekat. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2012, kde měl snímek premiéru, získal Vicari druhé místo v prestižním diváckém ocenění Panorama Audience Award. Italský národní syndikát novinářů mu udělil ocenění Stříbrná stuha v kategoriích nejlepší střih, nejlepší producent a nejlepší zvuk, zatímco v dalších čtyřech byl nominován – např. nejlepší režie a scénář. Českému publiku se film představil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kam ho přijel osobně uvést režisér Daniele Vicari.

Panorama Audience Award (2. místo) – Berlinale 2012
MFF Karlovy Vary 2012

Tvůrci

Daniele Vicari

Hrají

Davide Iacopini, Elio Germano, Jennifer Ulrich, Claudio(Piterone) Santamaria

Trailer