Black Power

Black Power

92 minut
2011
USA / Německo / Finsko / Sweden / Norsko / Srbsko / French Polynesia Dokumentární

60. – 70. léta znamenala pro řadu obyvatel Ameriky revoluci. Černošská komunita se razantně přihlásila o svá práva. Nejednalo se jen o rasový aspekt, ale zejména o nespravedlivě nastavený ekonomický a politický systém. Hnutí Black Power začalo zakládat politické a kulturní instituce, aby podpořilo společné zájmy černochů a vyzdvihlo tak své hodnoty. V té době se švédští novináři rozhodli natočit o tomto hnutí dokument. Ze své vnější nezaujaté perspektivy pořídili fascinující nahrávky významných aktivistů své doby: Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis, Eldridge Cleaver ad., stejně jako samotné aktivity skupiny Black Panther. Mimořádně zajímavým a cenným je v tomto kontextu rozhovor s Angelou Davis - v té době ve vězení - ve kterém černošská aktivistka vysvětluje svůj postoj vůči násilnému odporu. Odhaluje rozdíl mezi "černým" rasismem a rasismem bělochů: rasismus příslušníků bílé majority vychází ze xenofobního strachu, který je založený na společenských předsudcích, podvědomém pocitu viny a obavách ze situací, ve kterých by se sami mohli ocitnout v pozici diskriminované minority. Naproti tomu "rasismus", který je vyčítán radikálním Černým panterům a hnutí Black Power, vychází z reálné zkušenosti ohrožení života vlastního i svých blízkých, z osobně prožitých projevů útlaku a nemožnosti dovolat se svých práv. Sundance Film Festival 2011 - World Cinema Documentary Editing Award

Více informací

O pořadu

2011
USA / Německo / Finsko / Sweden / Norsko / Srbsko / French Polynesia Dokumentární

60. – 70. léta znamenala pro řadu obyvatel Ameriky revoluci. Černošská komunita se razantně přihlásila o svá práva. Nejednalo se jen o rasový aspekt, ale zejména o nespravedlivě nastavený ekonomický a politický systém. Hnutí Black Power začalo zakládat politické a kulturní instituce, aby podpořilo společné zájmy černochů a vyzdvihlo tak své hodnoty. V té době se švédští novináři rozhodli natočit o tomto hnutí dokument. Ze své vnější nezaujaté perspektivy pořídili fascinující nahrávky významných aktivistů své doby: Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis, Eldridge Cleaver ad., stejně jako samotné aktivity skupiny Black Panther.

Mimořádně zajímavým a cenným je v tomto kontextu rozhovor s Angelou Davis - v té době ve vězení - ve kterém černošská aktivistka vysvětluje svůj postoj vůči násilnému odporu. Odhaluje rozdíl mezi "černým" rasismem a rasismem bělochů: rasismus příslušníků bílé majority vychází ze xenofobního strachu, který je založený na společenských předsudcích, podvědomém pocitu viny a obavách ze situací, ve kterých by se sami mohli ocitnout v pozici diskriminované minority. Naproti tomu "rasismus", který je vyčítán radikálním Černým panterům a hnutí Black Power, vychází z reálné zkušenosti ohrožení života vlastního i svých blízkých, z osobně prožitých projevů útlaku a nemožnosti dovolat se svých práv.


Sundance Film Festival 2011 - World Cinema Documentary Editing Award

Tvůrci

Göran Olsson

Hrají

Angela Davis, Stokely Carmichael, Kathleen Cleaver, Harry Belafonte, Erykah Badu

Trailer