Kmen

Kmen

126 minut
2014
Ukrajina Krimi / Drama

Internátní škola pro hluchoněmé má svá drsná pravidla. Neslyšící chlapec se dostane na internátní školu pro děti s podobným postižením. Tváří v tvář násilným a kriminálním činům některých dalších chlapců a dívek se snaží přizpůsobit se a připojit se ke „kmeni“. Hluchoněmý teenager Sergey nastoupí do specializované internátní školy. Aby zde „přežil“, stává se členem divoké organizace, tzv. kmene. Postupně se sžívá s místním prostředím a přizpůsobuje se jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmenových konkubín však přeroste v lásku a Sergey tak proti své vůli musí porušit všechna nepsaná pravidla společenské hierarchie kmene. Celovečerní debut ukrajinského režiséra Myroslava Slaboshpytskiye představuje výjimečný filmařský počin, neboť jeho filmové vyprávění je založené na realistických obrazech se znakovou řečí a precizní prací s prostorem a zvukem. Jeho krátký snímek Deafness (Hluchota, 2010 - uvedený v Hlavní soutěži krátkých filmů na MFF v Berlíně) byl jakousi předpřípravou na jeho debut, ve které Slaboshpytskiy intenzivně pracoval s komunitou hluchoněmých lidí. A tyto neherce také obsadil do svého celovečerního filmu. Gesta, výrazy tváře, postavení i řeč těla jednotlivých protagonistů se tak pro diváka stávají jediným zřetelným jazykem.

Více informací

Podobné tituly

Olga

O pořadu

2014
Ukrajina Krimi / Drama

Internátní škola pro hluchoněmé má svá drsná pravidla.

Neslyšící chlapec se dostane na internátní školu pro děti s podobným postižením. Tváří v tvář násilným a kriminálním činům některých dalších chlapců a dívek se snaží přizpůsobit se a připojit se ke „kmeni“.

Hluchoněmý teenager Sergey nastoupí do specializované internátní školy. Aby zde „přežil“, stává se členem divoké organizace, tzv. kmene. Postupně se sžívá s místním prostředím a přizpůsobuje se jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmenových konkubín však přeroste v lásku a Sergey tak proti své vůli musí porušit všechna nepsaná pravidla společenské hierarchie kmene. Celovečerní debut ukrajinského režiséra Myroslava Slaboshpytskiye představuje výjimečný filmařský počin, neboť jeho filmové vyprávění je založené na realistických obrazech se znakovou řečí a precizní prací s prostorem a zvukem. Jeho krátký snímek Deafness (Hluchota, 2010 - uvedený v Hlavní soutěži krátkých filmů na MFF v Berlíně) byl jakousi předpřípravou na jeho debut, ve které Slaboshpytskiy intenzivně pracoval s komunitou hluchoněmých lidí. A tyto neherce také obsadil do svého celovečerního filmu. Gesta, výrazy tváře, postavení i řeč těla jednotlivých protagonistů se tak pro diváka stávají jediným zřetelným jazykem.

Tvůrci

Myroslav Slabošpyckyj, Sergey Stepanskiy

Hrají

Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko, Alexandr Osadčij

Trailer

Ocenění

Won Nominated
Award
2014
MFF Cannes
Cena Grand Prix, Cena Visionary Award, Cena Gan Foundation Support for Distribution
Award
2014
Art Film Fest
Hlavní soutěž
Award
2014
MFF Karlovy Vary
Award
2014
BFI London Film Festival
Najlepší celovečerný debut